1985-1995

1985-1995 NAJLEPSZE LATA, NAJWIĘKSZE KŁOPOTYDwanaście punktów przewagi nad drugą w tabeli ligi okręgowej Bielawianką, dało lechitom pewny awans i nadzieje na udane występy w III lidze. Przed rozpoczęciem sezonu 1986/87 dzierżoniowską jedenastkę zasiliło jeszcze kilku piłkarzy z rezerw wałbrzyskich klubów. Byli to wychowankowie Górnika - Bogdan Banaszak, Dariusz Stępień, Leszek Pinkowicz oraz Zagłębia - Zbigniew Magiera. Obok zawodników, którzy wawalczyli awans, a w grupie tej byli między innymi: Andrzej Biliński (bramkarz), Zbigniew Zalech, Wojciech Kaim, Zbigniew Stec, Sławomir Haraf, czy też młodsi - Józef Kostek i Zbigniew Soczewski, w sporym stopniu decydowali oni o postawie Lechii w III-ligowych meczach.
 

1986-1990 KROK DO TYŁU, KROK DO PRZODUTrzecioligowa przygoda trwała niestety bardzo krótko. Piłkarzom Lechii nie pomogły efektowne zwycięstwa nad Victorią Wałbrzych (4:1), Polarem Wrocław (6:0), czy też imienniczką z Piechowic (4:0). Po dramatycznej walce o utrzymanie, w której rywalem dzierżoniowian był na finiszu rozgrywek KKS Kluczbork, przyszło lechitom powrócić do klasy okręgowej. O spadku zadecydowało zaledwie zremisowae u siebie 1:1, przdostatnie w sezonie spotkanie z KKS-em, w którym feralną bramkę stracili "trójkolorowi" w... 92 minucie meczu. Ogromny wpływ na tak wczesne pożegnanie z III ligą miał również wiosenny strajk dzierżoniowskich piłkarzy, w wyniku którego osłabiona jedenastka Lechii ulagła aż 0:5 outsiderom z rezerw wrocławskiego Śląska. Ostatecznie do utrzymania się w III lidze zabrakło podopiecznym trenera Zdzisława Bala zaledwie 1 punktu.
 

LECHIA Dzierżoniów 1986/87

Bramkarzerok ur.Poprzedni klub

Jacek Kubasiewicz

1968Górnik Wałbrzych

Marek Wawrzyniak

1974wychowanek

Obrońcy

Arkadiusz Paszkowski

1971Zagłebie Wałbrzych

Arkadiusz Kraus

1967wychowanek

Tomasz Resel

1965Jantar Ustka

Grzegorz Rempalski

1971wychowanek

Zbigniew Stec

1961wychowanek

Albert Połubiński

1973wychowanek

Pomocnicy & Napastnicy

Sławomir Haraf

1961wychowanek

Paweł Sibik

1971wychowanek

Paweł Jędrowski

1973wychowanek

Marek Fila

1966Zagłębie Wałbrzych

Dariusz Majecki

1971wychowanek

Józef Kostek

1966wychowanek

Jacek Czeladzki

1972wychowanek

Zbigniew Soczewski

1966wychowanek

Marek Nowicki

1971Bielawianka Bielawa

Trener

Wiesław Pisarski

Asystent

Lech OrlińskiIV ORAZ III LIGAPo spadku do klasy okręgowej trenerem pierwszej drużyny został Lech Orliński, któremu już po roku udało się ponownie wprowadzić dzierżoniowian do III ligi. "Trójkolorowi", w szeregach których pojawiło się kilku nowych zawodników - Grzegorz Zuławnik, Piotr Lis, Jarosław Garbacz czy Jerzy Gębczyński (powrót z Górnika Wałbrzych), wyprzedzili na finiszu rozgrywek Bielawiankę i rezerwy wałbrzyskiego Górnika. Zaraz po wywalczeniu awansu, do klubu trafiła kolenja grupa zawodników - Krzysztof Karmowski (pozyskany z Zagłębia Wałbrzych, były król strzelców II ligi), Erwin Działoszyński, Robert Rzeczycki (później piłkarz I-ligowego Zagłębia Wałbrzych i II-ligowego Górnika Konin), Marek Carewicz oraz bramkarze - Wojciech Gołębiewicz i Jacek Kubasiewicz. W trakcie rozgrywek zmienił się również trener, Lech Orlińskiego zastąpił Ryszard Walusiak. W sezonie 1988/89 do pierwszego zespołu trafiło także kilku wychowanków - Wojciech Choromański, Cezary Wasilewski, Jacek Zabadeusz, Grzegorz Rempalski i Dariusz Majecki. Wszystkie te zmiany na niewiele się jednak zdały, ponieważ i tym razem pobyt w III lidze trwał zaledwie rok. Kolejny sezon rozpoczął się od serii czterech zwycięstw, dzięki czemu Lechia szybko znalazła się na pierwszym miejscu w tabeli klasy Międzyokręgowej (IV liga). Już bez Działoszyńskiego, Karmowskiego, Rzeczyckiego i Carewicza, za to z Mariuszem Boczkowskim, który powrócił do Dzierżoniowa z II-ligowej Gwardii Szczytno oraz z niedawnym juniorem - Pawłem Sibikiem, zaczęli lechici tworzyć jeden z najniebezpieczniejszych zespołów IV ligi. Na mecie rozgrywek sezonu 1989/90, prowadzona przez Ryszarda Walusiaka drużyna zajęła drugie miejsce, ponownie awansując do III ligi. Aż 62 zdobyte bramki (najwięcej w lidze) były w dużym stopniu zasługą Józefa Kostka, którym interesować zaczął się I-ligowy Śląsk Wrocław oraz utalentowanego Pawła Sibika.
 

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości