Najlepszych 10 lat w historii

W ciągu ostatnich dziesięciu lat sezonów piłkarskich w pierwszym zespole Lechii Dzierżoniów wystąpiło łącznie 94 piłkarzy. W tym gronie 50 futbolistów to wychowankowie dzierżoniowskiego klubu.

W ciągu otatniego dziesięciolecia XX wieku Lechia pięć sezonów grała w 3 lidze (1990/1991, 1991/1992, 1995/1996, 1996/1997, 1997/1998), trzy sezony w 2 lidze (1992/1993, 1993/1994, 1994/1995) i dwa sezony w 4 lidze ( 1998/1999, 1999/2000). W tym czasie "trójkolorowi" trzy razy docierali też do 1/32 rozgrywek o Puchar Polski. Była to więc pod względem sportowym zdecydowanie najlepsza dekada w historii klubu.
 

Z Manchesterem United...



Wśród wspomnianych 94 piłkarzy kilku zasługuje na szczególną uwagę w związku z ich sukcesami sprzed przyjścia do Lechii lub z czasu po opuszczeniu dzierżoniowskiego klubu. Na przykład Jacek Sobczak wcześniej miał na swoim koncie występy w Legii Warszawa i doszedł z tym klubem do półfinału Pucharu Zdobywców Pucharów (pamiętne mecze ze szkockim Aberdeen, włoską Sampdorią i wreszcie z Manchesterem United). Uważany za wielki talent Mirosław Drączkowski , jako zawodnik Śląska Wrocław, był filarem reprezentacji, którą na igrzyskach w Barcelonie do srebnego medalu poprowadził Janusz Wójcik . niestety, przed olimpiadą Drączkowski doznał kontuzji, która wyeliminowała go z gry w turnieju. Grzegorz Krawiec miał natomiast za sobą występy w polskiej 1 lidze i 2 lidze w Belgii.
 

Bramka strzelona Milanowi



Po odejściu z Lechii najwieksze osiągnięcia zapisano na swoim sportowym koncie czterech piłkarzy: Jarosław Krzyżanowski, Paweł Sibik, Józef Kostek i Jarosław Lato . Krzyżanowski trafił do pierwszoligowego Zagłębia Lubin i w barwach tego klubu występował w pucharze UEFA (strzelił nawet bramkę zespołowi słynnego AC Milan). Trafił też do młodzieżowej reprezentacji Polski (miedzy innymi mecze z Anglią i Włochami). W pucharze UEFA zagrał także Paweł Sibik , który po spadku Lechii z 2 ligi trafił do Odry Wodzisław. Obecnie Sibik, z największą liczbą rozegranych w ekstraklasie spotkań, jest liderem wodzisławskiego pierwszoligowca. Bardzo dobrze w 1 lidze radził sobie również Józef kostek , który w barwach Śląska Wrocław zdobył w ekstraklasie 12 bramek, a przepiękny gol strzelony przez niego GKS-owi Katowice wzbudzi podziw nawet takiego fachowca, jak Franciszek Smuda . Na bardzo dobrej drodze do piłkarskiej kariery jest także Jarosław Lato , który właśnie (również w barwach wrocławskiego Śląska) wywalczył awans do 1 ligi, a tygodnik "Piłka Nożna" unał go nawet niedawno za najlepszego drugoligowego futbolistę maja.
 

Paszkowski na czele



Z grona 94 piłkarzy aż 25 występowało w barwach Lechii zaledwie w jednym sezonie: Matomiast futbolistów, którzy koszulkę dzierżoniowskiego klubu zakładali w trakcie wszystkich dziesięciu sezonów, było tylko trzech: Arkadiusz Paszkowski , Grzegorz Rempalski i Paweł Jędrowski . z tej trójki największą liczbą rozegranych meczów może pochwalić się Paszkowski, który wystapił w ponad 300 ligowych spotkaniach. Warto wspomnieć o dwóch obcokrajowcach (Rosjanach: Artemowie i Zabijakinie) , którzy trafili w tym czasie do Lechii. Wczesniej, w latach 60-tych, w pierwszym zespole Lechii grał tylko jeden zagraniczny piłkarz, Algierczyk - Larby Diabbour .
 

Wszyscy razem



Oto nazwiska wszystkich zawodników, jacy w latach 1990-2000 grali w dzierżoniowskiej Lechii: Jacek Czeladzki, Marek Fila, Sławomir Haraf, Paweł Jędrowski, Wojciech Kaim, Józef Kostek, Jacek Kubasiewicz, Krzysztof Kwiecień, Dariusz Majecki, Piotr Dziób, Arkadiusz Paszkowski, Albert Połubiński, Grzegorz Rempalski, Tomasz Resel, Paweł Sibik, Zbigniew Soczewski, Zbigniew Stec, Jacek Zabadeusz, Mariusz Kobryń, Marek Nowicki, Radosław Szalecki, Krzysztof Świderski, Bogdan Targoni, Grzegorz Żuławnik, Marek Wawrzyniak, Norbert Jackiewicz, Andriej Artemow, Tomasz Bąk, Aleksander Broniszewski, Grzegorz Gruszka, Krzysztof Kowalkowski, Mariusz Kurzeja, Andrzej Nerga, Michel Nykiel, Maciej Ryś, Marek Siemiątkowski, Sławomir Soliński, Karol Ulatowski, Zbigniew Wójcik, Robert Balcerowski, Artur Charciarek, Mirosław Drączkowski, Adam Gawrysiak, Mirosław Gil, Jaromir Kocot, Jarosław Krzyżanowski, Adam Majka, Dariusz Michaliszyn, Mirosław Okorski, Mariusz Pankowski, Jan Rochecki, Lesław Sobolewski, Grzegorz Twardak, Andriej Zabijakin, Tomasz Boczkowski, Adam Bukowski, Robert Gałkowski, Andrzej Klimza, Grzegorz Krawiec, Jarosław Lato, Jarosław Machowski, Piotr Pietrewicz, Sebastian Doliński, Jakub Dobrowlański, Mariusz Jabłecki, Sławomir Kłys, Mariusz Kostek, Romuald Krzemiński, Robert Lajbiak, Zdzisław Maciak, Jakub Orliński, Albert Pietrzykowski, Jacek Sobczak, Mariusz Ciszowski, Rafał Dach, Marek Grzęda, Krzysztof Lakus, Marcin Buśko, Tomasz Domżalski, Daniel Miecielica, Przemysław Piwowarski, Sławomirz Szczepański, Dariusz Wiśniewski, Bartłomiej Bartodziej, Lukasz Dworzak, Grzegorz Grabarek, Mariusz Kondryc, Adrian koźlik, Marek Kożuch, Adam Olejniczak, Daniel Polewczyk, Adam Charciarek, Krzysztof Pietrzykowski, Sławomir Gorząd.

W ciągu ostatnich dziesięciu sezonów piłkarze Lechii rozegrali 340 ligowych meczów. Najwięcej, bo 164 spotkania, rozegrali na szczeblu III ligi. Ze wspomianych 340 spotkań - 132 zakańczyło się zwycięstwem Lechii, 98 remisami, a 110 razy lechici schodzili z boiska pokonani. W poszczególnych ligach to zestawienie wyglšda następujšco. W II lidze: 27 zwycięstw, 33 remisy i 42 porażki, w III lidze: 74 zwycięstwa, 42 remisy i 48 porażek, a w IV lidze: 31 zwycięstw, 23 remisy i 20 porażek. W opisywanym dziesięcioleciu piłkarze Lechii zdobyli łącznie 448 bramek, a stracili ich 364. W II lidze: 114-135, w III lidze: 220-158 i wreszcie w IV lidze: 114-71.
 

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości